Humektant, emolient, antyoksydant – jak działają i co je różni?

Świadoma pielęgnacja skóry powinna być przede wszystkim dostosowana do indywidualnych potrzeb. Warto więc wybierać produkty nieprzypadkowo i wiedzieć, na jakie składniki i oznaczenia powinnyśmy zwrócić uwagę. Podpowiadamy zatem, jak lepiej poznać potrzeby swojej skóry i zadbać o jej kondycje oraz wygląd.
Humektant, emolient, antyoksydant – jak działają i co je różni?

Jak dobieramy składniki aktywne?

Przy tworzeniu naszych kosmetyków zwracamy szczególną uwagę na to, jaką funkcję pełni dany składnik. Ponadto kierujemy się przekonaniem, że tylko świadomy konsument i konsumentka będą mogli najlepiej ocenić potrzeby swojej skóry i dobrać dla niej najwłaściwsze składniki. Dlatego chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. W ten sposób mamy nadzieję, że ułatwimy naszym Klientkom i Klientom wybór odpowiednich kosmetyków. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają określenia na naszej stronie i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego kosmetyku z naszej oferty.

Humektanty

Humektanty to substancje posiadające zdolność wiązania wody. W ten sposób zapewniają naszej skórze odpowiednie nawilżenie i regulują poziom nawodnienia naskórka, zatrzymując wodę w warstwie rogowej. W efekcie skóra przestaje być sucha i staje się miękka oraz elastyczna. Bez humektantów niedobór wody spowodowałby uczucie szorstkości i naraziłby skórę na podrażnienia.
Dlatego, choć po kosmetyki bogate w humektanty powinny szczególnie sięgać osoby borykające się z: alergią, łuszczycą czy będące w trakcie kuracji dermatologicznych, warto je uwzględnić w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Do humektantów należą np. kwas hialuronowy, ekstrakt z owoców winogron, aloes, gliceryna.

Emolienty

Humektanty nie mogą jednak odpowiednio działać bez emolientów. Gdy te pierwsze wiążą wodę i zapobiegają jej uciecze, emolienty tworzą na skórze warstwę okluzyjną, czyli ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wody wraz z humektantami. Dlatego też w składach kosmetyków producenci łączą humektanty z emolientami.

Ponieważ emolienty są substancjami o charakterze lipofilowym, mają zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach, które nie rozpuszczają się w wodzie. Tym samym pozostawione na skórze powodują jej wygładzenie, zmiękczenie oraz poprawiają jej elastyczność. Ponadto do głównych zadań emolientów należy utrzymanie prawidłowych funkcji bariery naskórkowej. Oprócz tworzenia warstwy okluzyjnej emolienty również natłuszczają skórę, zapobiegają jej przesuszeniu i zmniejszają uczucie świądu oraz pieczenia. Nic dziwnego, że nadają się doskonale do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i normalnej.
Do emolientów należą m.in.: masło shea, olej cacay, olej sezamowy czy olej z pestek malin.

Antyoksydant

Antyoksydanty są szczególnie cenione w kosmetyce ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe. Są to związki nazywane inaczej przeciwutleniaczami, ponieważ posiadają zdolność do neutralizacji wolnych rodników (przy ich nadmiarze skóra nie jest w stanie się szybko regenerować, co sprzyja powstawaniu zmarszczek) oraz chronią organizm przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego (np. promieniowanie UV), palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowa dieta).
Antyoksydanty w kosmetykach działają przeciwzapalnie, chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i przyczyniają się do redukcji przebarwień oraz pobudzają produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry. W efekcie poprawiają wygląd i kondycję skóry, pozostawiając ją młodą na dłużej. Nic zatem dziwnego, że stanowią jeden z ważniejszych komponentów kosmetyków o działaniu anti-aging i liftingującym.