Resweratrol - czym jest i jakie ma właściwości?

Nazywany eliksirem długowieczności i młodości resweratrol jest jednym z chętniej badanych składników pochodzenia roślinnego o działaniu ochronnym. Dzięki niemu winorośl może przetrwać nawet 120 lat! Nic więc dziwnego, że właściwości resweratrolu z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetyce, medycynie oraz farmacji. Co zatem sprawia, że ten niepozorny składnik może mieć prozdrowotny wpływ na nasz organizm i czemu go tak cenimy?
Resweratrol - czym jest i jakie ma właściwości?

Czym jest resweratrol?

Resweratrol to związek organiczny należący do grupy polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. Wytwarzany jest przez niektóre rośliny (m.in. można znaleźć go w czerwonych gronach) w odpowiedzi na stresory znajdujące się w ich środowisku takie jak nadmierne promieniowanie UV, obecność owadów czy zagrożenie potencjalną infekcją grzybiczą. To sprawia, że odznacza się silnym działaniem antyoksydacyjnym, a zatem jest nieoceniony w walce z zewnętrznymi stresorami. Naukowcy wskazują nawet, że resweratrol należy do jednych z najsilniejszych polifenoli wykazujących działanie przeciwstarzeniowe, co jest niezwykle istotne przy produkcji kosmetyków anti-aging.

Właściwości resweratrolu

Resweratrol jednak nie tylko spowalnia procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry, ale również osłabia działania wolnych rodników. Dzięki stymulacji komórek do samoodnowy wspomaga także regenerację skóry i jej odbudowę. Ponadto łagodzi stany zapalne w organizmie oraz wspomaga krążenie krwi. Co ciekawe naukowcy wykazali również, że resweratrol może działać przeciwmiażdżycowo, ponieważ hamuje narastanie płytek cholesterolowych.

Resweratrol w kosmetyce

Niemniej to zdolność do aktywacji syntezy komórek skóry sprawia, że resweratrol jest tak cenionym składnikiem kosmetyków o działaniu anti-aging i liftingującym. Jego właściwości sprawiają, że nie ma on sobie równych w walce ze zmarszczkami – silnie je wygładza i zapobiega powstawaniu nowych. Poprawia także poziom nawilżenia skóry i ją uelastycznia. Resweratrol działa również przeciwzapalnie, a także niweluje skutki stresu oksydacyjnego, który szczególnie niekorzystnie wpływa na jędrność skóry. W efekcie resweratrol przywraca cerze młodzieńczy blask, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry.

Jak resweratrol trafia do naszych kosmetyków?

Najczęściej resweratrol pozyskuje się z roślin. Jednym z najlepszych źródeł tego przeciwutleniacza są ciemne grona, a dokładniej ich pestki oraz skórka. Jest to proces trudny i bardzo długi. By mieć pewność, że uzyskamy resweratrol najlepszej jakości, w naszym laboratorium ekstrahujemy go z tkanek starannie wyselekcjonowanych gron rosnących w rodzinnej winnicy. Następnie poddajemy go dokładnemu oczyszczeniu. Dopiero wtedy dodajemy go do naszych niezwykłych kosmetyków.

Produkty bogate w resweratrol

By zwiększyć prozdrowotny wpływ resweratrolu na nasz organizm, warto również włączyć go do swojej diety, choć trzeba pamiętać, by spożywać go z umiarem. Znaczne jego ilości znajdziemy m.in. w ciemnych gronach oraz kakao. Doskonałym źródłem tego niezwykłego antyoksydantu są również: orzeszki ziemne, czarna porzeczka, truskawki, maliny czy jabłka. Wszystkie te produkty warto włączyć do swojego jadłospisu, by cieszyć się nie tylko młodą i piękną skórą, ale również dobrym zdrowiem.

Nasze produkty z resweratrolem